Výstavba nové nebo rekonstrukce staré koupelny není zrovna jednoduchý úkol. Lidé si to častokrát neuvědomují, ale člověk stráví v koupelně poměrně dost času – podle některých průzkumů ženy tráví v koupelně průměrně 80 minut denně, muži pak okolo 40 minut. Koupelna se pak stává místem, kde se lidé chtějí cítit dobře a kde to chtějí mít hezké. Výstavbu takového místa je dobré si pečlivě naplánovat, v následujících odstavcích vám stručně shrneme, jaké kroky by měly předcházet samotné realizaci a na co si dávat pozor při samotné výstavbě.
Nejdříve byste si měli odpovědět na pár základních otázek:
Kdo bude koupelnu využívat?
Kolik lidí bude koupelnu využívat?Toto je poměrně zásadní otázka, koupelnu by měly plánovat a vybírat především ti, kteří tam budou nejčastěji, protože právě oni se tam musí cítit příjemně. Pokud tedy bude koupelnu využívat celá rodina, pozvěte k jejímu plánování všechny členy rodiny a vyberte to nejvhodnější řešení pro všechny.
Kolik peněz chcete do koupelny investovat?
Ať si říká, kdo chce, co chce, peníze hrají a vždy budou hrát velkou roli při rozhodování o tom, co, v jaké kvalitě a v jaké ceně si do koupelny pořídíte. Koupelna nejsou jen obklady a dlažba, ale také sanitární keramika, vana, sprchový kout, umyvadlo, koupelnový nábytek, osvětlení, a další dodatečné doplňky, které musíte do konečné ceny započítat. Je dobré si tedy stanovit cenové rozpětí, ve kterém se budete chtít pohybovat a podle toho pak také vybírat jednotlivé vybavení.
Pokud toto neuděláte, může se vám snadno stát, že nakoupíte krásné, leč drahé obklady, a pak s hrůzou zjistíte, že vám již nezbyde na ostatní sanitu a nábytek. Na druhou stranu, nemá smysl se hned od začátku hnát za nejlevnějším zbožím, abyste pak zjistili, že jste si pořídili super levnou koupelnu, ale která se vám nelíbí, nebo která je nekvalitní a brzy se vám rozpadne, protože dělník si na tom nedal patřičně záležet. Vždy se snažte najít kompromis mezi kvalitou a cenou, a to jak všeho vybavení, tak i objednaných prací.
Pokud jste si odpověděli na tyto otázky, nastává fáze plánování.
Zde jde několik věcí, které byste měli při plánování brát v úvahu:
- Velikost koupelny – podle velikosti koupelny se vše odvíjí – množství nábytku, styl obkladů, osvětlení, atd. Ti, kdo provádějí rekonstrukci, musí počítat s tím, co mají. I když ani toto není neřešitelné, v dnešní době se často koupelna při rekonstrukci zvětšuje, např. na úkor kuchyně nebo chodby, a to zvláště v panelových domech, kde je původní umakartové jádro nahrazováno zděným – pokud jste v takové situaci, zvažte tedy i takovou možnost.
Vnitřek koupelny vždy uzpůsobte velikosti tak, aby v konečném důsledku koupelna nevypadala stísněně nebo naopak prázdně, abyste se tam mohli otočit, ale abyste tam také neměli taneční parket. Pokud máte možnost si zvolit velikost, pečlivě to promyslete, později to už jde jen těžko vrátit; - Celkový vzhled – celkový vzhled podmiňuje to, zda se v koupelně budete cítit příjemně. Nejdřív byste si měli určit, do jakého stylu a designu budete ladit. Na výběr
máte z více stylů, pomůže vám jakákoliv inspirace – z internetu, z časopisů, z návštěv kamarádů a známých, z koupelnových studií, z veletrhů, apod. Můžete si zvolit minimalistický styl, moderní design, rustikální, klasický, přírodní, retro, černo-bílý a mnohé další styly.
Řekněte si, co se vám líbí, a běžte se na to někam podívat, pohled naživo je vždy jiný než z internetu nebo časopisu. Pokud již máte vybrané koupelnové studio, pomůže vám i grafický návrh. - Co všechno chcete v koupelně mít – předem byste si měli vypsat vybavení, které v koupelně chcete mít, které tam nezbytně potřebujete a které by se vám tam líbilo. Tento krok navazuje na předchozí, vždy musíte brát v úvahu velikost koupelny, aby se vám tam také všechno vešlo. Je zde několik zásadních otázek:
- Vanu nebo sprchový kout? Nebo oboje?
- Jedno umyvadlo nebo dvě? Bude zabudovanénábytku?
- Bude v koupelně záchod? Poměrně důležité rozhodnutí, vycházející z toho, kolik lidí bude koupelnu využívat, jak často, rodina nebo i cizí lidi. Na toto rozhodnutí má vliv hodně faktorů, současným trendem ale je spíše toaletu oddělovat od koupelny, ať už jen nějakou zástěnou nebo jí umístit do samostatné místnosti.
- Jaké zvolit osvětlení? Bude tam okno? Kolik bude potřeba elektrických zásuvek?
- Co budekoupelně dále umístěno – pračka, koš na prádlo, sušák na prádlo, topné těleso (žebřík), další dekorace, doplňky, atd.
Na tyto otázky neexistuje univerzální odpověď, každý člověk má své preference. Vždy se poraďte se všemi budoucími uživateli koupelny a řekněte si, co je tam nezbytně nutné a co byste oželeli. Pamatujte, že byste se tam měli cítit příjemně, a ne stísněně. Také je dobré mít na paměti, že všechno je lepší vidět na živo na prodejně, obrázky na internetu nebo v časopise jsou často zkreslené;
- Zabere to nějaký čas – samotná realizace může být celkem rychlá akce. Plánování a výběr je ale zdlouhavá procedura, kterou byste neměli uspěchat. Nenechte plánování na poslední chvíli, pokud víte, že budete budovat nebo rekonstruovat koupelnu, počítejte s tím, že to nějaký čas zabere. Opět nelze říci přesně, jak dlouho bude trvat celý projekt, každá situace je jiná.
Pokud víte přesně, co chcete, tím si to zkrátíte a ulehčíte, pokud ale nevíte, vyhraďte si nějaký čas na plánování, obhlídku, výběr, nákup všech částí a v neposlední řadě na výběr vhodného řemeslníka a konečnou realizaci a dokončení.
Praktické rady a doporučení
- Vše si promyslete předem – vše byste měli mít naplánované a promyšlené ještě před začátkem jakýchkoliv stavebních prací. Jakmile začnete s bouráním nebo výstavbou, tak už se to těžko vrací zpátky. Nedůsledným plánováním se vám tak může celá koupelna prodražit;
- Inspirujte se, kde můžete – pokud se nepohybujete v oboru, inspirace je velmi důležitá. V dnešní době existuje velké množství stylů a variant, jak si koupelnu zařídit. Prohlédněte si obrázky na internetu nebo v časopisech, ale vždy se běžte podívat na ukázky do prodejen koupelnových studií. Jednak proto, že obklady, dlažby i vybavení vždy vypadá naživo jinak, a také proto, že se tam také můžete inspirovat na vystavených kójích, kde jsou ukázány i celé zařízené části koupelen. Inspirovat se také můžete i na návštěvě u kamarádů a známých, nebo i na hotelech na dovolené;
- Nechte si poradit – nebojte se zeptat, nebojte se využít zkušeností personálu v koupelnových studiích. Vždy vám poradí a doporučí vhodné řešení pro vás. Kvalitní koupelnové studio vám zhotoví grafický návrh, který vám pomůže si celou koupelnu představit i v několika variantách. V dnešní době lidé využívají služeb bytových designerů, který vám navrhne nejen koupelnu, ale i celý byt či dům. Tedy i bytový designer vám může navrhnout vhodné řešení, které bude ladit i s prostorem mimo koupelnu;
- Slaďte koupelnu s okolním prostorem – i když je koupelna skryta za dveřmi, vždy je dobré její celkový vzhled sladit i s okolním prostorem. Vchod do koupelny bývá zpravidla umístěn v chodbě, tedy tyto dva prostory by měly k sobě ladit, v ideálním případě by měly být navrhnuty ve stejném stylu;
- Vyberte si koupelnové studio – při plánování a realizaci koupelny si můžete vše vybírat a shánět sami podle toho co se vám kde líbí nebo co kde mají levnější. Nebo můžete využít služeb koupelnového studia, což má své nesporné výhody:
- Koupelnovém studiu vám poradí, mají mnoho zkušeností a v oboru se pohybují každý den;
- Nakreslí vám 3D model celé koupelny, díky kterému si to můžete lépe představit;
- Sladí vám veškeré vybavení tak, aby všesobě pasovalo;
- Dodají a dovezou vám veškeré vybavení a materiál až na místo;
- Zajistí vám i samotnou realizaci, buď svými řemeslníky, nebo pomocí nasmlouvaných firem, což má výhodutom, že řemeslníci mají s daným sortimentem zkušenosti a práce tak postupují rychleji a je zde menší riziko případných problémů.